program


Siegfried-idill, avagy Egy barátság vége / Krizantémok, avagy Liú halála

Siegfried-idill, avagy Egy barátság vége / Krizantémok, avagy Liú halála

Színművek zenével, magyar nyelven

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Søndag, 13. November 2022 16:00

Szálinger Balázs

Siegfried-idill, avagy Egy barátság vége

 

A Wagnernél harminc évvel fiatalabb Nietzsche egy teljes évtizedet tölt a zeneszerző bűvöletében, de kapcsolatuk jóval több és fordulatosabb annál, semmint hogy csak bálvány és rajongója viszonyaként tekintsünk rá. Levelezésük és más dokumentumok alapján a generációs különbségtől a zeneesztétikán át a nagy filozófiai kérdésekig vagy akár emberi gyengeségekig minden terítékre kerülhet. És minduntalan feltűnik a Siegfried-idill hátborzongatóan szép muzsikája, amely egy sosem volt, de vágyott életérzést mond el szavak között, helyett.
Szálinger Balázs József Attila-díjas költő, színműíró, generációjának kiemelkedő, sokat foglalkoztatott szerzője.
Köteles Géza karmester, zeneszerző és olyan nagysikerű ‚zenei adaptációk’ fűződnek a nevéhez, mint pl. a FrenchLateNight, vagy a Parázsfuvolácska zenei megformálása. Az Opera e két művészt kérte föl, hogy „A Ring gyűrűi”-évad keretében írjanak egy Nietzsche és Wagner kapcsolatáról szóló darabot, amelyet Kálloy Molnár Péter rendezett.
 

Szálinger Balázs

Krizantémok, avagy Liù halála

 

Puccini köztudottan rajongott a női nemért, ám ezt felesége, Elvira egyre kevésbé tolerálta. Az asszony féltékenységének áldozata cselédjük, Doria Manfredi lett, akit még akkor is üldözött a gyanúsítgatás, miután elcsapták a Puccini-házból. A lány végül öngyilkos lett; ártatlansága a boncolás során bebizonyosodott. 15 évvel később a zeneszerző Doria emlékét a Turandot önfeláldozó szolgálólányának alakjában örökítette meg: Liù hattyúdala az utolsó partitúraoldal, melyet Puccini a saját halála előtt befejezett.
Az Opera 2018-tól operatörténeti alaphelyzetű drámák inspirálásával szeretné a kortárs magyar irodalmat támogatni és az opera ügyét szolgálni. A Siegfried-idill után ismét Szálinger Balázs József Attila-díjas költő-színműírót kérte fel az intézmény, hogy a Krizantémok c. Puccini-vonósnégyes és a Turandot dallamainak ihletésére színdarabot írjon a cselédlány tragikus történetéből.
 
Közreműködnek a Színház- és Filmművészeti Egyetem harmadéves hallgatói: Atlasz Barnabás, Bíró Kristóf, Bukovszky Orsolya, Gál Réka, Juniki Noémi, Kozma Veronika, Kukovecz Ákos, Lukács Ádám, Molnár András, Németh Áron, Nyomárkay Zsigmond, Pigler Emília (osztályvezető tanár Hegedűs D. Géza, társosztályvezető ifj. Vidnyánszky Attila)

Aktuelt


Vincze Balázs művészeti vezető, rendező-koreográfus jól ismeri a polgári színházi hagyományokat kedvelő táncrajongók ízlését, kiválóan alkalmaz táncszínpadra ismert és közkedvelt irodalmi klasszikusokat. Nagyszerű arányérzékkel teszi követhetővé a cselekményt a tánc nyelvén. Klasszikus alapokra épülő kortárs koreográfiája különleges és látványos, szakmailag magas színvonalú, mégis befogadható és közönségbarát.

Angol nyelven, magyar felirattal. A vetítést megelőző és az azt követő beszélgetés magyar nyelven zajlik.

PÅ PLAKATEN


A székely kapu az ősi erő, a hit, a remény, az Istenhez való tartozás jelképe, kommunikációs csatorna ég és föld…

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.